5 Eksen Motion Kontrollü Sarım Makinaları

Buzdolabı gövdesi üzerine ; alüminyum evoperator borusunu otomatik olarak saran makinadır. Makine, termoform plastik gövdelerin veya alüminyum gofreli bükülmüş sac gövdelerin sarımına imkan vermektedir.

Yaygın kullanım alanları

Statik buzdolabı dondurucu kısmı, dik dondurucu termoform plastiği gövdesi (up& right), sandık tipi dondurucu alüminyum gofre gövdeleri (chest freezer)

 

Makine Bölümleri

- X,Y,Z,R servo eksenleri
- Expander ve maça grubu
- Kangal açma, boru doğrultma , boru sürme , D-form , boru kesme , bantlama ünitesi ve baskı kafası

Makine çalışma prosesi

Sarılacak ürüne göre oluşturulmuş reçeteye göre; boru otomatik olarak sürülür. Operatör manuel olarak gövdeyi maçaya yerleştirir ve önce boruyu sonra bandı gövde üzerine sabitler. Start tuşuna basılması ile otomatik çevrim başlar ve borunun sarılması tamamlanır. Boru sarılmış gövde manuel olarak alınarak sevk alanına istiflenir.

Servo motor kontrolü sayesinde gövde ölçülerinde hassas takip yapılarak, boru gerilmesinin önüne geçilir. Böylelikle gövde üzerinde iz ve çöküntü yapma riski ortadan kaldırılmaktadır.

Makine, reçetelendirme ile farklı modellerin sarımına uygun olarak tasarlanmıştır. Sadece maçaların değişmesi gerekli olup set up süresi yaklaşık 15 dakikadır. En ölçüsü aynı, yalnızca boyu değişen modellerde maça değişimine gerek kalmadan insert ilavesi ile sarım yapılabilir. Insert değişim set up süresi ortalama 5 dakikadır.

Otomasyon projesinde Siemens alt yapısı kullanılmaktadır. Yeni nesil PLC ve motion hareket kontrolcüleri mevcuttur. Üst düzey PLC sayesinde güvenlik ekipman entegrasyonu uygulabilir ve programlanabilir. Dokunmatik panelde reçetelendirme mümkündür. Pnömatik ürünler FESTO , güvenlik ekipmanlar PILLZ, lineer ekipmanlar INA markadır.